Bişektomi – Yanak İnceltme Estetiği

Yanak İnceltme Estetiği (Bişektomi) Nedir?

Bişektomi olarak da adlandırılan Yanak inceltme estetiği yanaklarımızı yeniden şekillendirmek için yapılan cerrahi işlemlere denmektedir. Yüzün güzelliği bir bütün olarak değerlendirilmeliyiz ve yüzümüzdeki tüm organ ve yapıların birbiriyle uyumlu olmasını isteriz. Yüzün gittikçe yaşlılığa ve yağların o bölgede tutunmasına bağlı olarak yuvarlaklaşması sonucu kişinin şişman olduğu algısı oluşabilir. Kişi zayıf olsa bile yüzündeki yuvarlaklığı bir türlü gideremez. Yapılan zayıflama diyetleri işe yaramayabilir. Bu yüzden yuvarlak yüze sahip olmak tercih edilen bir durum değildir. Ameliyat kalıcı bir işlemdir tekrardan eski haline dönmesi çok nadir bir durumdur. Ameliyat ağız içinden yapıldığından iz kalması diye bir şey söz konusu değildir. Günümüzde yüze daha üçgenimsi bir görüntü ve daha yassı yanaklara sahip olmak gittikçe popülerleşmiştir. Son yıllarda erkekler tarafından da çokça tercih edilmeye başlanmıştır. Dünya da ilk önceleri Hollywood’da ki ünlüler tarafından yapılmaya başlandığı için “Hollywood Yanağı” olarak ta bilinmektedir. Belirgin bir yüzde gençleşme sağlanmaktadır.

Yanak İnceltme Estetiği Nasıl Yapılır?

Bu operasyon ağız içinden müdahale edilerek yanak altlarından küçük bir kesi yapılarak icra edilir. Yapılan bu kesi sonucunda bölgede birikmiş yağ ve kasların belirli bir kısmı alınır. Dikiş gerektirmeyen bu ameliyat çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır. Genellikle kendiliğinden atan ya da eriyen dikiş sistemi kullanılır.  Bu operasyon yaklaşık olarak 30 ila 45 dakika kadar sürmektedir. Ameliyat esnasında ve sonrasında ağrı ve acı hissetmezsiniz.

Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat öncesi en az 1 hafta sigara ve alkol tüketilmemeli ve bu durum ameliyat sonrasını da kapsamalıdır. Bu sayede iyileşme daha hızlı olmaktadır. Ameliyat öncesi aspirin ve kan sulandırıcı özelliğe sahip ilaçlar alınmamalıdır.

Eğer uygun bir aday olup olmadığınızı merak ediyorsanız operasyon öncesi doktorunuzla tıbbi geçmişinizi paylaşmalısınız. Yüz estetiğine olan ilgi ve tecrübesi ile Op. Dr. Selman Doğantemur
ile yapacağınız görüşme sırasında size daha detaylı bilgi verecektir. Sizin uygun aday olup olmadığınızı belirleyecektir.

İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyat çok kısa sürdüğünden ve lokal anestezi ile yapıldığından aynı gün eve gidilebilir. Ameliyat sonrası şiddetli acı ve ağrı hissedilmez. Ancak her ameliyat sonrası olduğu gibi hafif rahatsızlıklar yaşanabilir.  Herhangi bir cerrahi müdahalede olduğu gibi ameliyat sonrası küçük ödem ve morarmalar ortaya çıkabilir. Bir hafta sonrasında ödemler geçer ve sonuçlar yavaş yavaş görünür. Ameliyatın seyri, hastanın iyileşme durumu ve diğer faktörler dikkate alındığında tam sonuçları görmek 3 ya da 4 haftayı bulabilir. 1 hafta sonra normal günlük yaşam ve aktivitelere dönülebilir. Ağır sporlar hariç hafif egzersizler yapılabilir. Bu sürede doktorunuzun size tavsiye ettiği ameliyat sonrası iyileşme protokollerine uymalısınız. Özellikle kişisel hijyene dikkat edilmelidir. Ellerinizi iyileşme olana kadar yıkamadan ağzınıza götürmemeye dikkat etmelisiniz.

Yanak İnceltme Ameliyatı (Bişektomi) Riskli Midir?

Bişektomi ameliyatı normalde son derece risksiz bir ameliyattır. Ancak bazı enfeksiyon durumlarında; belirgin şişlik ve morarmalar, bölgede his kaybı, ağız içi kanama, yanak düşmesi ve orantısızlık gibi riskler çok az da olsa barındırmaktadır. Eğer bu tip komplikasyonlar gelişirse derhal ameliyatınızı gerçekleştiren cerrahınızla temasa geçmelisiniz.