Rinoplasti – Kapalı Burun Estetiği

Kapalı Rinoplasti Burun Estetiği Nedir?

Kapalı rinoplasti burun estetiği, burna yapılan tüm cerrahi müdahalelerin(kesi-insizyon) burun içi boyunca yapılmasıdır. Buruna dıştan herhangi bir müdahale yapılmaz başka bir deyişle burun üstüne hiçbir şekilde kesik atılmaz. Kapalı rinoplastinin açık rinoplasti ile benzer prensip ve yönleri olsa da sonuçlara bakıldığında kapalı burun estetiğinin birçok faydası bulunmaktadır

Kapalı Burun Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

Endonazal rinoplasti olarak da adlandırılan kapalı burun estetiği tekniğinin bariz bir avantajı ameliyat sonrası görünür bir yara izinin kalmamasıdır. Kapalı rinoplasti tekniği ayrıca daha az şişmeye neden olur çünkü ameliyat sırasında cildin doğal drenaj kanallarına dokunulmamıştır. Genellikle açık bir rinoplasti prosedüründen daha kısa bir iyileşme süresine sahiptir. Daha az invazivdir, çok fazla bölge ve dokuya dokunmadan yapılır. Ayrıca yapılan ameliyatın sonuçlarını çok kısa bir sürede görebiliriz. Hasta çok daha az acı hisseder. Bu avantajlar nedeniyle, birçok hasta kapalı rinoplasti yapmak istemektedir. Birçok durumda, kapalı bir burun estetiği hastalara istedikleri değişiklik derecesini sağlayabilir.

Hastaların özel ihtiyaç ve istekleri de göz önünde bulundurularak son yıllarda kapalı burun ameliyatı yapılması daha da yaygın hale gelmiştir. Daha küçük ve hassas cerrahi aletler kullanılarak burun yapısıyla daha az oynanması ve gelişen teknolojiyle paralel olarak burnun üç boyutlu görüntüsünün alınabilmesi kapalı burun ameliyatlarını daha popüler hale getirmiştir.

Kapalı Burun Estetiğinin Dezavantajları Nelerdir?

Kapalı burun ameliyatı dezavantajları arasında, görüş eksikliği ve cerrahın sınırlı açıklık nedeniyle daha az müdahale alanının olmasıdır. Fakat bu hastadan çok cerrahı etkileyen bir durumdur.  Gelişen teknolojiyle birlikte bu ameliyatlar sırasında mikro kameraların kullanılması tüm cerrahları kapalı burun ameliyatlarına sevk etmektedir.

Kapalı Burun Estetiği İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

İyileşme açısından büyük ölçüde rinoplasti tipine bağlı olarak kapalı prosedürler için iyileşme süreci tipik olarak bir ila iki haftalık bir süredir. Kapalı prosedürler için çoğu hasta beş ila altı gün içinde hızlı bir iyileşme gösterir. Beş ila altı gün sonra, ateli burnunuzdan çıkarabilir ve günlük yaşantı ve aktivitelerinize dönebilirsiniz. Ancak doktorunuz size iyileşme sürecine bağlı olarak hangi aktiviteleri yapmamanız gerektiğini söyleyecektir. Özellikle çok ağır spor branşlarından iyileşmenin seyrine bağlı olarak çekinmenizi tavsiye edebilir.

Ameliyat sonrası bir hafta boyunca atel takılır, atel çıkarıldıktan sonra genellikle çok az veya hiç morarma olmaz. Bazı durumlarda aynı akşam hiçbir ameliyat belirtisi olmamış gibi dışarı çıkıp sinemaya gidebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Kapalı Rinoplasti Yapılır?

Hastaların burun estetiği olma nedenleri çok fazladır. Bunun sebebi burnun yüzün tam ortasında bulunması ve göze ilk çarpan bölge olması özellikle kozmetik açıdan ameliyatların tercih sebebidir. Bunun yanı sıra aşağıdaki sebeplerden dolayı ameliyatlar tercih edilmektedir.

  • Dorsal kambur: Burun köprüsündeki yükseklik
  • Burun genişliği: Çok geniş veya çok dar bir burun
  • Asimetri: Yanlara doğru bükülmüş veya sapmış bir burun
  • Belirgin burun ucu: Yuvarlak, düşük veya yüzün geri kalanıyla orantısız olan bir burun ucu
  • Burun ucunun sarkması: Üst dudak ile alt burun arasındaki açı 90 dereceden az ise
  • Travma sonrası deformiteler: Nazal yaralanma sonrası şekil sapmaları
  • Nazal hava yolu problemleri: İç kapak çökmesi ve septal sapma

Burun Ameliyatı İçin Yaş Önemli Midir?

İdeal adayın belirlenmesine yardımcı olan temel faktörler arasında nazal olgunluk (burun yeterince olgunsa – genellikle kadınlar için 16, erkekler için 17 yaşından büyükse), bir de gerçekçi olgunlukları (ameliyatın risklerini, ameliyat sebebini ve beklentilerini, prosedür sınırlamalarını anlayan) bulunur. Bazı durumlarda hastaların doktorları yanlış etik kararlara yönlendirmeleri (yeterince nazal olgunluğa oluşmamış bireylerin ameliyatı) ve hayati yaralanma ve travmalar hariç yasal prosedürün dışına çıkılması sonucu sonra ki yıllarda telafisi çok güç sonuçlar doğurabilecek işlemler yapılmaktadır. Bu konuda doktorların görevi mesleki etik değerlerin dışına çıkmadan ve genel sağlığınızı tehlikeye atmadan sizlere en iyi hizmeti sunmaktır.

Kapalı Burun Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Bu hususta herhangi bir alerjinizin olup olmadığını bilmenizde fayda var. Ameliyat öncesi kullanmamanız gereken ilaçlar hakkında operasyonu gerçekleştirecek doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Özellikle kafein bazlı içecekler, enerji içecekleri, alkol gibi maddeleri doktorunuzun tavsiye ettiği ameliyat öncesi süreçte tüketmemelisiniz.

Yüzlerce rinoplasti ameliyatı gerçekleştiren yılları aşkın tecrübesi ile Op. Dr. Selman Doğantemur yapacağınız görüşme sırasında sizlere gerekli tüm bilgileri verecek ve ameliyatınızı gerçekleştirecektir. Hemen randevu almak isterseniz bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.