Göz Altı Işık Dolgusu

Dolgu Uygulamaları Nedir?

Belirli bir yaşı geçtikten sonra cilt kendini daha yavaş yenilemeye başlar. Yerçekimi ve cildin kendini yenilemesinde zorlanması sebebiyle yine cildin dokulara tutunamaması sonucu sarkmalar kaçınılmaz olmaktadır. Yüzde oluşan çökme ve sarkmayı engellemek maksadıyla yüzün belirli bölgelerine dolgu malzemeleriyle yapılan işlemlere dolgu denmektedir.

Dolgu Malzemeleri Nelerdir Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Dolgu aynı amacı taşıyan 3 farklı yöntemle yapılmaktadır. Birincisi, dolgu malzemesi olarak en çok kullanılan malzemelerden biri hyaluronik asittir. Cildin yapısında bulunan hyaluronik asit zamanla azalması sonucu cilt, istenildiği kadar su tutamaz bu da istenmeyen kırışıklık, sarkmalar ve hacimsel küçülmelere sebep olur. İkincisi kişinin vücudundan alınan yağ dokusunun enjekte edilmesiyle yapılır. Üçüncüsü ise kök hücre yöntemi kullanılarak yapılır.

Gözaltı Işık Dolgusu Nedir?

İnsanlarda gözaltlarında oluşan morluk, siyah ve yorgun görüntüyü gidermek maksadıyla kozmetik amaçlı gözlere ışıldayan bir form kazandırmak için dolgu malzemeleriyle yapılan tüm işlemlere gözaltı dolgusu diyebiliriz.  Bu işlemde gözler çok daha belirgin bir hal alır. Son yıllarda bu işlemi yaptırmak bayanlar arasında çok yaygın hale gelmiştir. Bayanların yanında erkeklerde gözaltı dolgusu yaptırmaktadırlar. Bu işlem bayanların son derece çekici görünmesine yardımcı olur.

Gözaltı Dolgusu Kimlere Yapılır?

Öncelikle gözaltı dolgusu yapılmadan önce uygun bir aday olup olmadığınız doktorunuz tarafından sizlere söylenir. Eğer hamile, emziren veya genel sağlık durumunuz kötü ise bu işlem tavsiye edilmez. Sağlık konusunu ciddiye almalı ve sağlık durumunuz ve sağlık geçmişinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Bunun haricinde tüm herkese rahatlıkla yapılabilir. Yüz estetiğine olan ilgi ve tecrübesi ile Op. Dr. Selman Doğantemur ile yapacağınız görüşme sırasında size daha detaylı bilgi verecektir. Sizin uygun bir aday olup olmadığınıza karar verecektir.

Gözaltı Dolgusu Nasıl Yapılır?

Eğer uygun bir adaysanız doktorunuz öncelikle istenilen iyileştirmeyi elde etmek için uygun gözaltı yapısına karar verir. Burada dikkat edilmesi gereken arzu edilen göz iyileştirmesiyle doktorunuzun tavsiyelerinin örtüşmesidir. Her insanda farklı göz yapısı olduğu için farklı yöntemler kullanılacaktır.

Doktorunuz gözaltınıza dolguyu uygulamadan önce makyaj temizlenir ve uyuşturmak için özel bir krem sürer. Daha sonra hyaluronik asit içeriğini bölgeye çok ince enjeksiyon iğneler vasıtasıyla enjekte eder. Gözlerde istenilen iyileştirme bu sayede sağlanmış olur.

Gözaltı Dolgusu Ne Kadar Sürer?

İşlem 15-20 dakika arası sürer. Daha sonra rahatlıkla günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Gözaltı Dolgusu Ağrılı Mıdır?

Gözaltınıza uyuşturucu krem sürüldüğünden bu uygulama sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmezsiniz.

Gözaltı Dolgusu Etkisi Ne Kadar Sürer?

İstenilen iyileşmenin sağlanması birkaç haftayı bulabilir. Ancak birkaç gün içerisinde gözlerinizdeki fark ortaya çıkmaya başlar. Hyaluronik asidin etkisi işlemin başarısına, uygulanan malzemenin kalitesine ve sizin bünyenize bağlı olarak 9 ila 15 ay arasında değişmektedir. Gözaltı dolgu işlemleri kalıcı değildir. Düzenli yapan kişilerde etkisi daha uzun hissedilmektedir.

Gözaltı Dolgusu Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış olan dolgu uygulamalarının herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı riskler taşıdığını söyleyebiliriz. Uygulama sonrası göz çevresinde oluşacak hafif morluk ve şişlikler geçicidir. Bu durum 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur. İşlemi gerçekleştiren doktorunuzun tecrübesizliği, kalitesiz malzeme kullanımı uygulanan bölgenin aşırı şişkin ve morluk oluşmasına sebep olabilir. Bu işlemi yaptırmadan önce doktorunuzu iyi araştırmalı ve kararlarınızı bu doğrultuda vermelisiniz. Tıp diploması olmayan hiçbir kimseye bu işlemi yaptırmayın. Bazı insanlar evde kendileri denemeye kalkmaktadır. Bu son derece yanlıştır. Hayatınızla oyun oynamayın. Hyaluronik asit vücutta doğal olarak bulunduğundan bileşeni olan ilaç vücutta herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmaz. Daha önce de belirttiğimiz gibi gözaltı bölgesinde hafif şişlik, morluk ve hassasiyetten başka herhangi bir yan etki oluşturmaz. Ancak bunun haricinde başka bir komplikasyon gelişirse mide bulantısı, kusma, aşırı şişkinlik veya morluk, görme kayıpları gibi derhal işleminizi gerçekleştiren doktorunuza başvurmalısınız.