Revizyon Burun Estetiği

Revizyon Burun Estetiği (Sekonder Rinoplasti) Nedir?

Rinoplasti teknik olarak zor bir operasyondur. Ayrıca deneyim,beceri ve yeterli anatomik donanım başarılı bir ameliyat için oldukça önemlidir. Rinoplastinin teknik olarak en zorlayıcı prosedür olduğu sıklıkla söylenir ve bunun nedeni burun anatomisinin değişken olması, yüz oranlarının analizinin uzun yıllar deneyim gerektirmesi ve cerrahi işlemlerin aşırı hassasiyet gerektirmesidir. Bu durumda bile, Rinoplasti ameliyatı sırasında elde edilen görüntü iyileşme sürecinde değişebilir ve öngörülemeyen değişikliklere bazen ikinci bir düzeltme, tıbbi terimi ile ‘Revizyon rinoplasti’ ameliyatı yapılabilir.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatına Sebep Olan Durumlar?

Burnun form ve işlevini düzeltmek ve iyileştirmek, nefes alma problemlerini gidermek maksadıyla revizyon burun estetiği yapılır. Burnunuz daha önce ameliyat edildikten sonra ortaya çıkan bu aksaklıklar veya değişiklere yapılan cerrahi bir işlemdir. Burunda oluşan deformiteler; asimetri, ölçüsüzlük, orantısızlık, mandala sıkışmış burun, eğrilik, basık burun, burun ucunda düşme, palyaço burun vb.dir.

Revizyon rinoplasti genellikle orijinal prosedürün karmaşıklığına bağlı olarak vakaların % 5 ila 10’u arasında gereklidir. Bu, ilk rinoplasti prosedürünün uygun olmayan bir şekilde gerçekleştirildiği anlamına gelmez, ancak iyileşme dönemin de ameliyat sırasında elde edilen görünümü değiştiren bazı öngörülemeyen değişikliklerin meydana geldiği anlamına gelir.

Tecrübeli ellerde dahi revizyon rinoplasti prosedürünün yapılmasını gerekli kılacak sorunları olan hastaları olacaktır. Bu durumlarda, rinoplasti cerrahı bu prosedürü kendisi gerçekleştirecektir. Bununla birlikte, bazı durumlarda rinoplasti cerrahının ayarlamayı kendi yapamadığı durumlarda daha deneyimli bir revizyon rinoplasti cerrahına görünmek gerekebilir.

Cerrah Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar?

Revizyon rinoplasti cerrahını seçerken, cerrahın deneyim düzeyini ve cerrahın gerçekleştirdiği rinoplasti prosedürlerinin sayısını dikkate almak önemlidir. Cerrahın revizyonu yapmaktan emin olup olmadığını belirlemek önemlidir ve genellikle konsültasyonda bu güven düzeyini anlayabilirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi rinoplastinin olmazsa olması tecrübedir. Bir diğer husus hasta memnuniyet anketleri ve hastalardan yapılan geri bildirimlere dikkat etmek gerekir.

Revizyon Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Ameliyat genel olarak genel anestezi altında yapılır ve genellikle açık rinoplasti prosedürü uygulanır. Revizyon rinoplastisinin açık bir yaklaşım gerektirmesinin nedeni burnun anatomisinde değişikliği doğru bir şekilde kurmak ve gerekli olabilecek greftleri konumlandırmak için önemlidir. Fakat uygun olgularda kapalı revizyon rinoplasti ameliyatı da yapılabilmektedir.

Ne Zaman Revizyon Burun Estetiği Olmalıyım?

İlk ameliyattan sonra cilt tipi, cilt kalınlığı ve iyileşme süreci gibi fiziksel faktörler nedeniyle ikinci bir ameliyat için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Genellikle ilk müdahaleyi takiben yaklaşık bir yıl beklemek uygun olarak kabul edilir. Bu da ikinci müdahaleyi düşünmeden önce tüm şişlik ve izlerin olgunlaşmasına izin verir.

Hastaların başlangıçta ilk ameliyattan bir hafta sonra, üç ay sonra ve bir yıl sonra kontrolleri olmaktadır. Bu takip döneminde ameliyatın başarılı olup olmadığı veya ek cerrahi gerekip gerekmediği hakkında bir fikir edinilir.

Revizyon Rinoplasti Sonrası Ne Zaman İyileşirim?

Ameliyat sonrası genellikle ilk hafta için burun ateli takılır. Ameliyat sonrası göz çevresinde şişme ve biraz morarma beklenebilir, üçüncü günden sonra iyileşmeye başlar. Bu durum bir haftaya kadar sürebilir.

Burnunuzda muhtemelen sadece siz ve cerrahınızın fark edeceği küçük bir şişlik oluşabilir. Bu durum 6 ay sonra ortadan kalkar ve burnunuzun son şekli tamamen iyileştikten sonra belirginleşir.

Ameliyat sonrası hastalara takip randevuları hakkında bilgi verilir ve uygun yaşam tarzı ve fiziksel bakım seçenekleri hakkında bilgilendirilir. Cerrahınız size aşırı spor veya aktivitelerden düzelene kadar sakınmanızı tavsiye edecektir. Revizyon rinoplasti ameliyatı önceki girişimleri düzeltmek olduğundan, hastaların operasyonda kaydedilen ilerlemeyi bozmamak için cerrahın sunduğu bakım planına uymaları önemlidir.

Eğer revizyon rinoplasti yapılması gereken bir durumunuz var ise bunu doktorunuzla görüşmelisiniz. Yüzlerce revizyon rinoplasti ameliyatı gerçekleştiren yılları aşkın tecrübesi ile Op. Dr. Selman Doğantemur atacağınız tüm adımları ve neler yapmanız gerektiği konusunda sizleri aydınlatacaktır.