Dudak Kaldırma – Lip Lifting

Dudak Kaldırma (Lip Lifting) Nedir?

Dudak dolgularından ve dudak implantlarından farklı olarak cerrahi olarak icra edilen burun dibine yapılan kesi işlemiyle üst dudağın kaldırılması işlemine dudak kaldırma estetiği denir. Dudak dolguları dudakları arı şişi gibi görünmelerini sağlarken dudak kaldırma dudağın kırmızı bölgesini daha görünür kılmak için yapılır. Bu işlem kalıcı bir işlemdir. Zamana bağlı olarak kaybolmaz. Diğer bir deyişle üst dudak çizgisi ve burun arası oyuğun (filtrum)  kısaltılması işlemidir.

Kadınlar daha estetik bir gülüş kazanmak ve dudakla burun arasındaki orantısızlığı ortadan kaldırmak için tercih ederler. Kadınların kullandıkları rujların üst dudak çizgisini biraz taşırarak kullanmasının nedeni budur. Bu ameliyat erkekler arasında da gittikçe yaygınlaşmaktadır. Erkekler ise bu orantısızlığı bıyık bırakarak gidermeye çalışır.

Bu işlem sırasında dudağın yeni görüntüsü son derece doğal olur. Herhangi bir iz kalmayacağı için çok şık ve kozmetik bir güzellik elde edilir.

Dudak Kaldırma Estetiği Nasıl Yapılır?

Dudak kaldırma estetikleri lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Ağrı minimum seviyede olduğu için genellikle genel anestezi altında yapılmaz. Bu işlem sırasında cerrah burnunuzun hemen altından cerrahi bir kesi yapar. Daha sonra küçük bir doku şeridi çıkarılır ve üst dudağı yeni konumuna yerleştirir. Üst dudak yeniden şekillendirildikten sonra kesi yapılan yere dikiş atılarak kapatılır. Bu dudak kaldırma ile yara iziniz neredeyse tespit edilemez. Başka bir teknikte ise üst dudağınızın üst çizgisi üzerine atılan kesik ile yapılır. Bu bölgede yapılan işlemden sonra yara kapatılır. Ancak bu işlemde belirgin bir yara izi kalabilir. Bu yüzden çok tercih edilen bir yöntem değildir.

Bu işlem ameliyat yapılacak bir ortamda 1 veya 2 saat sürebilir. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün şişme ve morarma olabilir. Dikişler ise 1 hafta içerisinde çıkarılır.

Ameliyat Öncesi Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

  • Ameliyat öncesi sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanılmamalıdır.
  • Aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçların alımı 1 hafta öncesinden kesilmelidir.
  • Herhangi bir ameliyatı etkileyecek tıbbi rahatsızlığınızın olmaması gerekir.

Bu hususların haricinde doktorunuzun yapacağı genel değerlendirme sonucu ameliyat gerçekleştirilebilir.

Dudak Kaldırma Estetiği Riskleri Nelerdir?

Dudak kaldırma estetiğinde komplikasyon gelişmesi çok nadirdir. Ancak enfeksiyon durumlarında, aşırı şişlik ve morarma, kanama, dikişlerin ayrılması, belirgin yara izi, his kaybı gibi sorunlar yaşanabilir. Böyle bir komplikasyon geliştiğinde mutlaka operasyonu icra eden cerrahınıza başvurun.

Dudak Kaldırma İyileşme Süreci Nasıldır?

İlk birkaç gün morarma ve şişkinlik oluşur. 1 hafta sonra dikişler alınır. 2 hafta sonra belirgin bir iyileşme gerçekleşir. Bu süre sonrası normal günlük yaşam ve aktivitelere dönebilirsiniz. İlk bir ay içerisinde aşırı spor ve aktivitelerden kaçınmalısınız. Doktorunuzdan ameliyat sonrası iyileşme protokolleri hakkında bilgi almalı ve buna uymalısınız. Doktorunuzun kontrolünde size reçete edeceği ilaçları kullanmalısınız.

Hangi tekniğin kullanılacağı dudak anatominiz, kozmetik hedefler ve cerrahınızın tecrübesine bağlı cerrahınız tarafından tavsiye edilecektir. Yüz estetiğine olan ilgi ve tecrübesi ile Op. Dr. Selman Doğantemur ile yapacağınız görüşme sırasında sizin için en uygun olacak kararı kendisi verecektir.