Elmacık Dolgusu

Elmacık Dolgusu Nedir?

Belirli bir yaşı geçtikten sonra cilt kendini daha yavaş yenilemeye başlar. Yerçekimi ve cildin kendini yenilemesinde zorlanması sebebiyle yine cildin dokulara tutunamaması sonucu sarkmalar kaçınılmaz olmaktadır. Yüzde oluşan çökme ve sarkmayı engellemek maksadıyla yüzün belirli bölgelerine dolgu malzemeleriyle yapılan işlemlere dolgu denmektedir. Dolgu malzemesi olarak en çok kullanılan malzemelerden biri hyaluronik asittir. Cildin yapısında bulunan hyaluronik asit zamanla azalması sonucu cilt, istenildiği kadar su tutamaz bu da istenmeyen kırışıklık, sarkmalar ve hacimsel küçülmelere sebep olur.

İnsanlarda genetik, zayıflığa ve yaşa bağlı faktörlerden kaynaklı elmacık kemiklerinde belirginlik mevcut değilse kozmetik maksatlı yüzü gençleştiren ve güzelleştiren dolgu malzemeleriyle yapılan tüm işlemlere elmacık dolgusu diyebiliriz.  Elmacık bölgesinde daha hacimli görüntü elde edilebilir. Son yıllarda elmacık dolgusu yaptırmak bayanlar arasında çok yaygın hale gelmiştir. Bayanların yanında erkeklerde elmacık dolgusu yaptırmaktadırlar. Bu işlem bayanların son derece çekici görünmesine yardımcı olur.

Elmacık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle elmacık dolgusu yapılmadan önce uygun bir aday olup olmadığınız doktorunuz tarafından sizlere söylenir. Eğer hamile, emziren veya genel sağlık durumunuz kötü ise bu işlem tavsiye edilmez. Sağlık konusunu ciddiye almalı ve sağlık durumunuz ve sağlık geçmişinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Eğer uygun bir adaysanız doktorunuz öncelikle istenilen elmacık şeklini elde etmek için elmacık bölgenizin tasarımına karar verir. Burada dikkat edilmesi gereken istenilen elmacık yapısıyla doktorunuzun tavsiyelerinin örtüşmesidir. Her insanda farklı elmacık yapısı olduğu için farklı yöntemler kullanılacaktır.

Doktorunuz elmacık bölgenize dolguyu uygulamadan önce uyuşturmak için özel bir krem sürer. Daha sonra istenilen elmacık şekline göre hyaluronik asit içeriğini bölgeye çok ince enjeksiyon iğneler vasıtasıyla enjekte eder. Elmacığa istenilen hacim, şekil ve yapı bu şekilde kazandırılmış olur. İşlem 15-20 dakika arası sürer. Bu uygulama sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmezsiniz. Daha sonra rahatlıkla günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz.

İstenilen şeklin alması birkaç haftayı bulabilir. Ancak birkaç gün içerisinde elmacık bölgesinde ki fark ortaya çıkmaya başlar. Hyaluronik asidin etkisi işlemin başarısına, uygulanan malzemenin kalitesine ve sizin bünyenize bağlı olarak etkisi 9 ila 15 ay arasında değişmektedir. Elmacık dolgu işlemleri kalıcı değildir. Düzenli yapan kişilerde etkisi daha uzun hissedilmektedir.

Elmacık Dolgusu Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış olan elmacık dolgu uygulamalarının herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı riskler taşıdığını söyleyebiliriz. Uygulama sonrası elmacık bölgesinde oluşacak hafif morluk ve şişlikler geçicidir. Bu durum 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur. İşlemi gerçekleştiren doktorunuzun tecrübesizliği, kalitesiz malzeme kullanımı uygulanan bölgenin aşırı şişkin ve asimetrik görüntü almasına sebep olabilir. Bu işlemi yaptırmadan önce doktorunuzu iyi araştırmalı ve kararlarınızı bu doğrultuda vermelisiniz. Tıp diploması olmayan hiçbir kimseye bu işlemi yaptırmayın. Bazı insanlar evde kendileri denemeye kalkmaktadır. Bu son derece yanlıştır. Hayatınızla oyun oynamayın.    Yüz estetiğine olan ilgi ve tecrübesi ile Op. Dr. Selman Doğantemur ile yapacağınız görüşme sırasında size daha detaylı bilgi verecektir.

Hyaluronik asit vücutta doğal olarak bulunduğundan bileşeni olan ilaç vücutta herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmaz. Daha önce de belirttiğimiz gibi elmacık bölgesinde hafif şişlik, morluk ve hassasiyetten başka herhangi bir yan etki oluşturmaz. Ancak bunun haricinde başka bir komplikasyon gelişirse mide bulantısı, kusma, aşırı şişkinlik veya morluk gibi derhal işleminizi gerçekleştiren doktorunuza başvurmalısınız.