Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Nedir?

Belirli bir yaşı geçtikten sonra cilt kendini daha yavaş yenilemeye başlar. Yerçekimi ve cildin kendini yenilemesinde zorlanması sebebiyle ve yine cildin dokulara tutunamaması sonucu sarkmalar kaçınılmaz olmaktadır. Yüzde oluşan çökme ve sarkmayı engellemek maksadıyla yüzün belirli bölgelerine dolgu malzemeleriyle yapılan işlemlere dolgu denmektedir. Dolgu malzemesi olarak en çok kullanılan malzemelerden biri hyaluronik asittir. Cildin yapısında bulunan hyaluronik asit zamanla azalması cilt istenildiği kadar su tutamaz bu da istenmeyen kırışıklık, sarkmalar ve hacimsel küçülmelere sebep olur.

Dudakların inceliğini ve kenar bölgelerinde bulunan kırışıklık, çizgi ve çukurları gidermek ve dudağa kalınlık ve istenilen hacmi vermek için yapılan tüm kozmetik işlemlere dudak dolgusu diyebiliriz. Özellikle bayanlar daha güzel bir dudağa ve çekiciliğe sahip olmak için yaptırmaktadırlar. Ancak son yıllarda erkeklerde dudak dolgusu yaptırmaya başlamıştır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle dudak dolgusu yapılmadan önce uygun bir aday olup olmadığınız doktorunuz tarafından sizlere söylenir. Eğer hamile, emziren veya genel sağlık durumunuz kötü ise dudak dolgusu yapılmaz. Sağlık konusunu ciddiye almalı ve sağlık durumunuz ve sağlık geçmişinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Eğer uygun bir adaysanız doktorunuz öncelikle istenilen dudak şeklini elde etmek için dudak tasarımınıza karar verir. Burada dikkat edilmesi gereken istenilen dudak şekliyle doktorunuzun tavsiyelerinin örtüşmesidir. Her insanda farklı dudak yapısı olduğu için farklı yöntemler kullanılacaktır.

Doktorunuz dudaklarınıza dolguyu uygulamadan önce uyuşturmak için özel bir krem sürer. Daha sonra istenilen dudak şekline göre hyaluronik asit içeriğini dudaklarınıza çok ince enjeksiyon iğneler vasıtasıyla enjekte eder. Dudağa istenilen hacim, şekil ve yapı bu şekilde kazandırılmış olur. İşlem 15-20 dakika arası sürer. Bu uygulama sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmezsiniz. Daha sonra rahatlıkla günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz.

İstenilen şeklin alması birkaç haftayı bulabilir. Ancak birkaç gün içerisinde dudaklarınızda ki fark ortaya çıkmaya başlar. Hyaluronik asidin etkisi işlemin başarısına, uygulanan malzemenin kalitesine ve sizin bünyenize bağlı olarak etkisi 9 ila 15 ay arasında değişmektedir. Dudak dolgu işlemleri kalıcı değildir. Düzenli yapan kişilerde etkisi daha uzun hissedilmektedir.

Dudak Dolgusu Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış olan dudak dolgu uygulamalarının herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı riskler taşıdığını söyleyebiliriz. Uygulama sonrası dudaklarda oluşacak hafif morluk ve şişlikler geçicidir. Bu durum 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur. İşlemi gerçekleştiren doktorunuzun tecrübesizliği, kalitesiz malzeme kullanımı dudaklarınızın aşırı şişkin ve asimetrik görüntü almasına sebep olabilir. Bu işlemi yaptırmadan önce doktorunuzu iyi araştırmalı ve kararlarınızı bu doğrultuda vermelisiniz. Tıp diploması olmayan hiçbir kimseye bu işlemi yaptırmayın. Bazı insanlar evde kendileri denemeye kalkmaktadır. Bu son derece yanlıştır. Hayatınızla oyun oynamayın. Yüz estetiğine olan ilgi ve tecrübesi ile Op. Dr. Selam Doğantemur ile yapacağınız görüşme sırasında size daha detaylı bilgi verecektir.

Hyaluronik asit vücutta doğal olarak bulunduğundan bileşeni olan ilaç vücutta herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmaz. Daha önce de belirttiğimiz gibi dudak bölgesinde hafif şişlik, morluk ve hassasiyetten başka herhangi bir yan etki oluşturmaz. Ancak bunun haricinde başka bir komplikasyon gelişirse mide bulantısı, kusma, dudaklarda düşme, aşırı şişkinlik ve morarma gibi derhal işleminizi gerçekleştiren doktorunuza başvurmalısınız.