Nem Aşısı

Nem Aşısı Nedir?

Genetik faktörler, çevresel koşullar ve yıllara bağlı olarak cildimizde gittikçe yaşlanma ve derin kırışıklıklar oluşur. Bunun sebebi cildimizde bulunan hyaluronik asitin azalmasıdır. Hyaluronik asit cildimizde su tutmayı sağlayan ve deriye gerekli yapısal desteği veren bir maddedir. Hyaluronik asit seviyesindeki azalma cildin daha yaşlı ve kırışık görünmesine sebep olmaktadır. Tam bu noktada cilde eski gençliğini kazandıran, nemlendiren ve kırışıklıkları yok eden Nem Aşısı devreye girer. Hyaluronik asit bazlı sıvı maddenin cildin istenilen bölgesine çok ince uçlu enjektörlerle enjekte edilmesi işlemine Nem Aşısı denir. Bu sayede cilt eski konumuna ve parlaklığına kavuşabilir. Ciltte gözle görülür bir gençleşme sağlanmış olur.

Nem Aşısı Nerelere Yapılır?

Vücudun birçok yerine yapılmasına karşın en çok yüz ve ellere yapılmaktadır. Yüzde gençleşmeyi sağlamak ve kışın ellerdeki kurumayı gidermek için ellere yapılabilir.

Nem Aşısı Kimlere Yapılır?

Öncelikle işlem yapılmadan önce uygun bir aday olup olmadığınız doktorunuz tarafından sizlere söylenir. Eğer hamile, emziren veya genel sağlık durumunuz kötü ise bu işlem tavsiye edilmez. Sağlık konusunu ciddiye almalı ve sağlık durumunuz ve sağlık geçmişinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Bunun haricinde tüm herkese rahatlıkla yapılabilir.  Op. Dr. Selman Doğantemur ile yapacağınız görüşme sırasında size daha detaylı bilgi verecektir. Sizin uygun bir aday olup olmadığınıza karar verecektir.

Nem Aşısı Nasıl Yapılır?

Eğer uygun bir adaysanız doktorunuz öncelikle istenilen gençleşmeyi ve iyileştirmeyi elde etmek için işlemi nasıl gerçekleştireceğine karar verir. Hyaluronik bazlı sıvı ince enjektör vasıtasıyla istenilen bölgeye enjekte edilir. Uygulama yapılmadan önce özel bir krem sürülerek bölgenin uyuşması sağlanır. Genelde 60 ila 100 iğne darbesi ile bölgeye mikro dokunuşlar yapılarak enjekte edilir.

Nem Aşısı Yapılması Ne Kadar Sürer?

Bu işlem 30 dakika kadar sürer. Daha sonra normal günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.

Nem Aşısı Ağrılı Mıdır?

Bu işlemden sonra hafif sızılar hissedebilirsiniz. Doktorunuzun tavsiye ettiği iyileşme süreci protokollerine uymalısınız. İlk birkaç gün bölgede şişlik ve morarma oluşabilir. Bunlar son derece doğaldır.

Nem Aşısı Etkisi Ne Kadar Sürer?

Nem aşısı tek seferlik değil seans şeklinde uygulanarak yapılır. Genellikle ilk 3 seans 2 hafta aralıklarla uygulanır. Bu doktorunuzun tercihine ve durumu değerlendirmesine bağlı olarak değişir. Daha sonra işlemin başarısına ve vücudun tepkisine bağlı olarak 6 ayda bir uygulanır. Cilt üzerindeki etkileri ve faydaları ise;

  • Cildi nemli tutar.
  • Deride yaşlılık belirtilerini azaltır.
  • Cildin parlamasına yardımcı olur.
  • Cildin sıkılaşmasını sağlar.
  • Cildin daha hızlı yenilenmesine yardımcı olur.

Nem Aşısı Riskleri Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış olan nem aşısı uygulamalarının herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak herhangi bir komplikasyon yaşarsanız. Derhal işlemi uygulayan doktorunuza başvurmalısınız.

Nem Aşısı İle Gençlik Aşısı Arasındaki Fark Nedir?

Pratikte bir fark olmamasına rağmen gençlik aşısında uygulanan hyaluronik asit miktarı ciltte istenen iyileştirmeyi elde etmek için farklı olacaktır. Bu sebeple piyasada birçok marka bulunmakta ve içindeki asit miktarı farklı miktarlardadır. Bir diğeri ise gençlik aşısı diğer lazer uygulamalarla kombine ederek tedavi edilebilir.