Saç PRP Uygulaması

Saç PRP Uygulaması Nedir?

PRP “Platelet Rich Plasma” kelimelerinin kısaltmasından oluşan ve saçlarda dökülmeyi ve canlılığı sağlamak maksadıyla kişinin kendi kanından alınan örneklerin saçlı bölgelere enjekte edilmesiyle yapılan bir tedavi yöntemidir. PRP bileşeni kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan hücreleri bakımından zengin bir bileşendir. Trombositler (platelet) büyüme hormonu bakımından zengin içeriğe sahiptir ve işlem esnasındaki mikro iğneleme saç tellerinin daha sağlıklı ve kalın hale gelmesi için uyarır.  Tüm bu prosedür hücre döngüsüne yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bunun yanında farklı proteinleri de içerebilir. PRP saç köklerindeki dokularda iyileşmeyi hızlandırır. Kişinin saçlarında istenilen canlılık ve sağlıklı görüntü hemen kendisini belli eder.

Saç PRP Uygulaması Nerelere Yapılır?

Vücutta birçok yere uygulanabilir ancak yüz ve saçlar en çok yapılan bölgelerdir. Kafa bölgesinde saçlı bölgelere uygulanır. PRP uygulaması tamamen kel olan bölgeye uygulanmaz. Birçoğu insan PRP’nin saç çıkarıp çıkarmadığını sormaktadır. Ancak PRP’nin saç çıkarma gibi bir fonksiyonu yoktur. Bu uygulama daha önce bahsettiğimiz gibi saçları güçlendirmek ve dökülmeleri önlemek maksadıyla yapılmaktadır. Bu uygulamanın ilk yıllarında başarılı olma yüzdesi çok düşüktü ancak giderek geliştirilmesi sonucu daha iyi sonuçlar alınmaya başlanmıştır.

Saç PRP Uygulaması Kimlere Yapılır?

Öncelikle işlem yapılmadan önce uygun bir aday olup olmadığınız doktorunuz tarafından sizlere söylenir. Eğer hamile, emziren veya genel sağlık durumunuz kötü ise bu işlem tavsiye edilmez. Sağlık konusunu ciddiye almalı ve sağlık durumunuz ve sağlık geçmişinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Saç PRP uygulaması tüm herkese rahatlıkla yapılabilir. Yüzlerce saç PRP uygulaması gerçekleştiren yılları aşkın tecrübesi ile Op. Dr. Selman Doğantemur ile yapacağınız görüşme sırasında size daha detaylı bilgi verecektir. Sizin uygun bir aday olup olmadığınıza karar verecektir.

Saç PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

Eğer uygun bir adaysanız doktorunuz öncelikle saçınızda istenilen iyileşmeyi elde etmek için işlemi nasıl gerçekleştireceğine karar verir. Hastadan bir miktar kan alınır. Daha sonra bu kan santfirüj cihazına konur ve kanın diğer bileşenlerinden ayrışması sağlanır. Yaklaşık olarak 20 dakika sonra saçlarınıza enjekte edilecek kan hazır hale gelir. Daha sonra mikro iğneleme yöntemiyle saçın sağlıksız bölgelerine enjekte edilir.

Saç PRP Uygulaması Yapılması Ne Kadar Sürer?

Bu işlem toplam 30 ila 40 dakika sürer. Bu işlemden sonra günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Saç PRP Uygulaması Ağrılı mıdır?

İşlem esnasında lokal anestezi uygulandığından bir şey hissetmezsiniz. Bu işlemden sonra hafif sızılar hissedebilirsiniz. Doktorunuzun tavsiye ettiği iyileşme süreci protokollerine uymalısınız. İlk birkaç gün bölgede şişlik ve morarma oluşabilir. Bunlar son derece doğaldır.

Saç PRP Uygulaması Etkisi Ne Kadar Sürer?

Saç PRP uygulaması tek seferlik değil seans şeklinde uygulanarak yapılır. Genellikle ilk 3-6 seans 2 hafta aralıklarla uygulanır. Bu doktorunuzun tercihine ve durumu değerlendirmesine bağlı olarak değişir. Daha sonra işlemin başarısına ve saçlarınızın durumuna bağlı olarak 6 ayda bir uygulanır.

Saç PRP Uygulaması Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış olan saç PRP uygulamasının herhangi bir yan etkisi yoktur. Operasyon sonrası kızarıklık, morarma ve hafif şişlik normaldir. Bunlar bir hafta içerisinde geçer. Kişinin kendi kanından alındığı için herhangi bir alerjik reaksiyon oluşturmaz. Ancak enfeksiyona bağlı bir takım yan etkileri görülebilir. Eğer herhangi bir komplikasyon yaşarsanız. Derhal işlemi uygulayan doktorunuza başvurmalısınız.