Septoplasti – Burun Kemiği Eğriliği

Septoplasti (Burun Kemiği Eğriliği) Nedir?

Septoplasti, iki burun deliğiniz (septum) arasındaki boşluğu ayıran kemiği ve kıkırdağı düzeltmek için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Septum çarpık veya eğri olduğunda septum deviasyonu olarak tanımlanır. Septum deviasyonu burnunuzdan nefes almayı zorlaştırır ve zayıf drenaj nedeniyle sinüs enfeksiyonu riskini artırabilir.

Septoplasti sırasında, burun septumunuz burnunuzun ortasına yeniden yerleştirilir. Bu, cerrahınızın nazal septumunuzun parçalarını doğru pozisyonda tekrar takmadan önce kesip çıkarmasını gerektirebilir. Burun kemiği eğriliği olan kişiler, nefes alma problemleri, şiddetli sinizüt, ,horlama ve sürekli ağızdan nefes alma ihtiyacı gibi birçok problem yaşayabilir.

Burun Kemiği Ameliyatı Neden Yapılır?

Burun kemiği eğriliği normalde insanlar arasında çok yaygındır.  Ancak problem haline dönüştüğünde burnunuzun bir tarafını tıkayabilir. Bu durum normal hava akışına engel olur. Nefes almakta güçlükler yaşarsınız.

Septoplasti, kıkırdak, kemik veya her ikisi üzerinde kesi yaparak septumu yeniden konumlandırır, değiştirir ve düzeltir. Burnunuzdan nefes alma zorlukları yaşarsanız cerrahi müdahale zorunlu hale gelebilir. Çünkü yaşam kaliteniz çok düşer ve hayatınız normalin dışına çıkar.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

Ameliyat için yaş sınırı bayanlarda 16 erkeklerde ise 17 alt sınırdır.

Septoplasti Ameliyatı İçin Kimler Uygundur?

Hamile, emziren ve genel sağlık durumunuz iyi ise ameliyat olmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Sağlık durumunuzu ve sağlık geçmişinizi mutlaka doktorunuzla paylaşın. Doktorunuz sizin durumunuzu değerlendirecek ve uygun bir aday olup olmadığınıza karar verecektir. Yüzlerce septoplasti ameliyatı gerçekleştiren yılları aşkın tecrübesi ile Op. Dr. Selman Doğantemur ile yapacağınız görüşme sırasında size daha detaylı bilgi verecektir.

Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat öncesi kan inceltici Aspirin gibi ilaçların 2 hafta önceden alımı kesilmelidir. Bu sayede aşırı kanama riski azaltılır. Alerjiniz olan ilaçlar var ise bunu doktorunuza söyleyin. Genel anestezi altında ameliyat olacaksanız 12 saat öncesinden bir şey yiyip içmemelisiniz. Ameliyata gelirken mutlaka yanınızda bir refakatçinin olması gerekir.

Septoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Genel sağlık durumunuz, ameliyatın boyutu gibi etkenler değerlendirilerek hangi anestezi olacağına karar verilir. Genelde hastanın ameliyat esnasında rahatsızlık yaşamaması istendiğinden genel anestezi tercih edilmektedir.

Bu ameliyat  kapalı olarak yapılabilir. Eğer ameliyat kompleks ve gerekli dokulara ulaşım kolay değilse genelde açık teknik kullanılabilir. Hangi yaklaşımın uygulanacağına doktorunuz burun bölgenizi inceledikten sonra karar verecektir.

Operasyon burun içerisinden  küçük kesiler atılarak yapılır. Bu konuda daha iyi görünüm elde etmek için mikro kameralardan faydalanılır. Eğri kıkırdak dokulara ulaşılır ve istenilen düzeltme işlemleri yapılır. Kemiklerdeki fazlalıklar törpülenerek düzeltilir.

Ameliyat bitiminde açılan kesiler dikiş vasıtasıyla kapatılır. Eriyen dikişse kendiliğinden atar. Eğer değilse operasyondan 1 hafta sonra dikişler alınır. Ameliyat sonrası burnunuza kanamayı engellemek için tamponlar yerleştirilir. Yerleştirilen tamponlar 3 ya da 4 gün sonra doktorunuz tarafından çıkarılır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Kanama ve şişme olasılığını daha da azaltmak için doktorunuzun operasyon sonrası iyileşme protokollerini mutlaka takip etmelisiniz. Bunun yanında yapmanız gerekenler;

 • Uyurken kafanın kaldırılması gerekir.
 • Birkaç hafta boyunca burnunuzu sümkürmeyin.
 • Kıyafetleri giyerken burnunuza dokundurmayın.
 • Burun kanamalarından kaçınmak için 5 hafta boyunca ağır egzersiz, aerobik ve koşu yapmayın.

Septoplasti Sonrası İyileşme Süreci?

Ameliyat sonrası aynı gün evinize gidebilirsiniz. Ancak doktorunuzun durumu değerlemesi sonucu sizi bir gece daha müşahede altında tutabilir. İyileşme birkaç hafta içerisinde gerçekleşir. Bu esnada ağrılar yaşayabilirsiniz. Bu da reçete edilecek ilaçlarla geçirilebilir. Burnunuzdaki morarma, şişlik bu sürede geçer. Nefes alma problemleriniz bu esnada düzelmiş olur. Ancak sonuçları görmek ve burnun yeni şekline oturması aylar alacaktır. Eğer istenilen şekil oluşmaz ise bir kere daha ameliyat yapılabilir.

Septoplasti Ameliyatı Riskli midir?

Herhangi bir cerrahi operasyonda olduğu gibi kanama, enfeksiyon ve anestezik reaksiyon potansiyelini taşımaktadır. Septoplastiye özgü diğer olası riskler şunlardır:

 • Aşırı burun tıkanıklığı gibi devam eden semptomlar
 • Aşırı kanama
 • Burnunuzun istenilen şekli almaması
 • Septumda yırtık
 • Koku alma kaybı
 • Aşırı morarma, şişlik
 • Burunda kan pıhtılaşması
 • Bölgede uyuşukluk

Bu durumlar yaşandığında derhal ameliyatınızı gerçekleştiren doktorunuza başvurmanız gerekir.